[zmarszczki poprzeczne, lwia bruzda]
cena: 650 zł

Toksyna botulinowa typu A (Botox, Azzalure) to neurotoksyna wytwarzana przez beztlenowe laseczki Clostridium botulinum. Botoks działa miejscowo, powodując zaburzenie przekazywana impulsów pomiędzy nerwami a mięśniami.

Toksynę botulinową stosuje się w zabiegach leczniczych od lat 70-tych XX w. – najpierw w okulistyce, neurologii, ortopedii, a od 10 lat w medycynie estetycznej. Należy do najlepiej przebadanych preparatów stosowanych w medycynie. Leczenie zeza, kręczy karku czy przykurczy u dzieci i dorosłych wymagają znacznie większych i wielokrotnie częściej podawanych dawek, niż ilości wymagane w zabiegach estetycznych, co świadczy o dużym bezpieczeństwie i przewidywalności zachowania się preparatu.

Jak działa?

Botoks działa bezpośrednio na przyczynę powstawania zmarszczek. Aktywność mięśni buduje mimikę twarzy i pozostawia na skórze linie i bruzdy. Dzięki podaniu toksyny osiągamy efekt relaksacji mięśni, spłycają się zmarszczki nadając skórze nowy wymiar, dodając jej blask i świetlistość. Działa jedynie w obrębie mięśnia, do którego została podana, podczas gdy inne mięśnie twarzy pracują jak dotychczas. Wyraz twarzy nie zmienia się, nie ma efektu ,,zamrożenia” mimiki twarzy.

Od kiedy?

Nie ma ograniczeń wiekowych, ponieważ mimika zależy od przyzwyczajeń i uwarunkowań anatomicznych i osobniczych. Każdy ma takie same mięśnie, ale inaczej je wykorzystuje.

Ważne jest umiejętne podanie toksyny, dopasowane do mimiki i potrzeb pacjenta.

Jakie są korzyści?

Pacjent odnosi korzyść już z pojedynczej sesji, gdyż twarz już po jednokrotnym zabiegu, czyli kilkumiesięcznym okresie działania toksyny botulinowej – wygląda młodziej, jest bardziej wypoczęta.

Zmarszczki ulegają spłyceniu. Jest to wynik dodatkowego działania botuliny, polegający na wyłączeniu ,,gniotącej” skórę pracy mięśni marszczących czoło czy okolicę oczu (,,kurze łapki”). Skóra przez okres działania toksyny odpoczywa, więc po ustaniu działania toksyny i tak wygląda lepiej. Tak więc każdy zabieg to wypoczynek dla skóry, ,,urlop” od gniecenia.

Powikłania – czy się zdarzają?

Ponad 90% przypadków powikłań wynika z tego, że zabieg był wykonany przez nieodpowiednio przygotowaną osobę, często nie będącą lekarzem. Jeden kurs czy certyfikat nie świadczy o umiejętnościach. Ważne, żeby lekarz wykonujący zabieg miał wiedzę i wieloletnie doświadczenie.

Dla kogo?

Botulinę można stosować u młodych osób jako profilaktykę tworzenia się zmarszczek, czyli działanie w momencie, gdy nie są jeszcze wyraźnie widoczne. Tylko tak można opóźnić ich powstawanie. Dotyczy to zwłaszcza osób z żywą, silną mimiką. To obecnie najskuteczniejsza terapia przeciwzmarszczkowa.

Botulina jest równie skuteczna u mężczyzn jak i u kobiet. W praktyce mężczyźni coraz częściej decydują się na leczenie. Skuteczność w usuwaniu zmarszczek mimicznych powoduje, że metoda ta jest popularna wśród wielu biznesmenów, ponieważ zapewnia zrelaksowany i wypoczęty wygląd oraz pogodny wyraz twarzy.

Botoks jest stosowany do:

 • wygładzenia zmarszczek poprzecznych czoła
 • wygładzenia zmarszczek pionowych między brwiami (,,lwie zmarszczki”)
 • wygładzenie ,,kurzych łapek” wokół oczu
 • wygładzenie zmarszczek ,,palacza” wokół ust
 • uniesienie kącików ust
 • zniwelowania ,,brody brukowej” oraz ,,brody czarownicy”
 • uniesienia powiek

Efekty:

 • zmarszczki są całkowicie lub częściowo zlikwidowane (w przypadku głębokich, utrwalonych zmarszczek)
 • uzyskanie wypoczętego i zrelaksowanego wyrazu twarzy
 • nieznaczne uniesienie niektórych części twarzy, np. brwi lub powieki
 • skóra odpoczywa, jednocześnie nie tworzą się nowe zmarszczki

Uzyskane efekty, jak również długość ich utrzymywania się zależy od kondycji skóry: 

 • skóra sucha, cienka, pergaminowa – efekty mogą utrzymywać się krócej;
 • skóra o dobrej kondycji, nawilżona i jędrna – efekty mogą utrzymywać się dłużej

Rekomendowane jest dodatkowo zastosowanie zabiegów kondycjonujących i wzmacniających skórę, celem wydłużenia uzyskanego efektu.

Toksyna botulinowa zaczyna działać po kilku dniach od momentu wstrzyknięcia. Natomiast pełny efekt terapeutyczny jest widoczny dopiero po około 14 dniach. Efekt po zabiegu utrzymuje się średnio do 4 miesięcy. Jest to kwestia indywidualna i w zależności od organizmu, wieku, stanu skóry okres ten może być zmienny.

Zabieg można powtarzać co 3-6 miesięcy. Zależy to od oczekiwań estetycznych pacjenta.

Ważne jest, że mimika powraca stopniowo, powoli, na przestrzeni kolejnych miesięcy po zabiegu, aż do powrotu pełnej ruchomości mięśni. Oznacza to, że ruchomość mięśnia, marszczenie powraca stopniowo, a nie nagle z dnia na dzień.

Po całkowitym wygaśnięciu działania toksyny botulinowej zabieg można powtórzyć.

Przebieg zabiegu:

Zabieg ze względu na bezpieczeństwo pacjenta może wykonywać tylko lekarz.

Botoks jest wstrzykiwany cienką igłą. Małą ilość preparatu precyzyjnie podaje się w kilka miejsc na twarzy. Zabieg trwa krótko. W zależności od liczby leczonych miejsc (punkty iniekcji) zajmuje to ok. 15 minut. Ból związany ze wstrzykiwaniem jest minimalny. Wielu pacjentów porównuje do kilkusekundowego ugryzienia przez mrówkę lub komara. Zabieg nie wymaga znieczulenia.

Postępowanie po zabiegu:

 • przez całą dobę po zabiegu nie wykonywać aktywności fizycznej
 • przez 4-5 godzin po zabiegu unikać masażu i ucisku w miejscach wstrzyknięć
 • w ciągu 4 godzin po zabiegu nie pochylać głowy do dołu
 • przez okres 6 miesięcy od podania toksyny nie należy wykonywać zabiegów aparaturowych typu RF, ultradźwięki, lasery

Działania niepożądane:

 • małe krwiaki, które mogą powstać w miejscu wstrzyknięcia jeżeli igła natrafi na niewielkie naczynie
 • przejściowe obniżenie brwi lub zbyt duże uniesienie w przypadku leczenia zmarszczek czołowych
 • mały, przejściowy obrzęk z pojawieniem się delikatnego mrowienia w miejscu iniekcji
 • ból głowy, ustępujący zaraz po zastosowaniu preparatu przeciwbólowego;

Reakcje te mają charakter przemijający, większość z nich ustępuje na ogół po kilku dniach.

Przeciwwskazania:

 • ciąża i okres karmienia piersią
 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona)
 • nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie)
 • stosowanie następujących leków lub okres do 1 tygodnia od ich odstawienia: aminoglikozydy (streptomycyna, gentamycyna, amikacyna, kanamycyna, itp.), aminochinolony (chlorochina, hydroksychlorochina), D-penicylamina (Cuprenil), cyklosporyna, linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna, infekcje skóry w miejscu podania

Media Społcznościowe

ul. Powstańców Śląskich 58A/U2, 53-333 Wrocław

Nasz Newsletter

Subskrybuj nasz Newsletter już teraz. Obiecujemy, że nie będziemy spamować!

Anita Małysa – ZnanyLekarz.pl